HUMAN IN MEDIA 
 Iran Booked The Tickets to Brazil  .::.::.::.   Happy Nowrooz 1392  .::.::.::.   Happy 2013  .::.::.::.   Happy Norooz  .::.::.::.  
   
افاضلی:دو جور مربی داریم،اخراج شده و در حال اخراج!
هومن افاضلی:تا کی حرفه مربیگری در فوتبال کشور ما در حول و حوش حداکثر بیست اسم جولان دهد؟
 

از زمانی که به عنوان آنالیزور تیم ملی از طرف برانکو ایوانکوویچ سرمربی تیم ملی ایران معرفی شد، بسیاری از فوتبالدوستان  که از سابقه وی بی خبربودند دچار بهت زدگی شدند . او ازکجا آمده است؟ سابقه کاری وی چیست ؟ و پرسش های بسیاردیگر..! اما همه کسانی  که در بطن مسائل فوتبال کشور قرار داشتند به یادآوردند که چند فصلی را با تیم خوب، هماهنگ و پدیده شهاب به عنوان سرمربی و به نوعی همه کاره سرکرده است.
می دانستم که در زمینه فوتبال تحقیق و پژوهش می کند  و در رابطه با مسائل فنی، تاکتیکی و حتی مدیریتی و روان شناسی فوتبال ، اطلاعات به روز و کاملی دارد .
در ابتدای مصاحبه با او، از سابقه اش پرسیدم واین گفتگو که در ذهن من ظرفیتی 20 دقیقه ای داشت، نه تنها یکی دو ساعت  طول کشید بلکه می توانست ساعت ها و روزها ادامه داشته باشد.
او یک فوتبال شناس حرفه ای، دارای مدرک A مربیگری AFC و 35 ساله است.سخن از هومن افاضلی آنالیزور جوان تیم ملی ایران در جام جهانی 2006 آلمان است.
اسپادانا:
آقای افاضلی از سوابق مربیگری خود بگوئید؟

افاضلی: من در ابتدا ،کار آموزش مربیگری را در انگلیس فرا گرفتم و حتی مدتی نیز با یک تیم زیر 14سال در رده نونهالان و در یکی از باشگاه های انگلستان به عنوان آسیستان کار می کردم . مدتی نیز در آمریکا بودم و بعد از بازگشت به ایران در باشگاه پاس مشغول شدم .در باشگاه پاس پائین ترین مربی این باشگاه محسوب میشدم. در حقیقت مربی دروازه بانهای تیم نوجوانان پاس بودم، در حالی که تخصصی هم در این مورد نداشتم . در این زمان فیروز کریمی مدیر تیم های پایه این باشگاه و حسین فرکی و سپس فرهاد کاظمی سرمربیان تیم فوتبال پاس بودند. بعد از جدایی از پاس ، به عنوان مشاور فنی به باشگاه تراکتور سازی تبریز ملحق شدم و این در دوران مدیریت مرحوم سرخوش در این باشگاه خوب خطه آذربایجان بود. با تیم فولاد نیز در فصل آخری که بگوویچ سرمربی این تیم بود، به عنوان مشاور فنی فعالیت کردم . در همین هنگام بود که به طور کاملاً تصادفی با برانکو که دستیار اول بلاژویچ بود آشنا شدم و بعد از صحبتی که با هم کردیم قرار بر این شد به عنوان نمونه کاری، بازی تیم های حریف ایران را در مقدماتی جام جهانی 2002 آنالیز کنم. تا این که از باشگاه شهاب زنجان پیشنهادی برای همکاری دریافت کردم و از ساعت 81 به شهاب زنجان پیوستم. در ابتدا هم به عنوان مدیر فنی تیم های پایه کار خود را شروع کردم و از آن جایی که باشگاه شهاب تازه تأسیس بود، تیم های پایه را به واقع از پایه سازماندهی کردیم و دراین زمان سرمربی تیم فوتبال این باشگاه آذرپور بود و مدیریت فنی را نیز فیروز کریمی بر عهده داشت. مدتی نیز فیروز کریمی سرمربی این تیم شد و بعد از ایشان آقازاده سرمربیگری شهاب زنجان را تحویل گرفت . پنج بازی از فصل 81-82 فوتبال لیگ دسته یک طی شده بود که من تیم شهاب را به عنوان سرمربی تحویل گرفتم و تا سال 84 در کنار این تیم و با همین عنوان مشغول فعالیت بودم.
بایستی بگویم که از بازیکنان همان تیم ، هم اکنون 12 بازیکن در تیم های لیگ برتر حضور دارند. در سال 84 بود که برانکو از من درخواست کرد که به طور تمام وقت و به عنوان آنالیزور تیم ملی، کار خود را شروع کنم.
اسپادانا: آقای افاضلی سطح مسابقات لیگ یک را چگونه دیدید؟
افاضلی: باید اعتراف کنم که در این لیگ ، رقابت ها بسیار  سخت، فرسایشی و طاقت فرساست. به نظر من بیشتر مربیانی که درلیگ یک حضور دارند، لیاقت حضور در لیگ برتر را دارا می باشند . در حالی که بازیکنان درجه یک فوتبال کشور در این لیگ حاضر نیستند ، ولی بازیهای بسیار خوبی در این لیگ انجام می شود و بدون تردید نسبت به کسانی که در لیگ یک هستند ظلم می شود، چرا که این افراد آتیه مربیگری فوتبال ایران محسوب می شوند. باید به این مربیان جوان اعتماد کرد. تا کی حرفه مربیگری در فوتبال کشور ما در حول و حوش حداکثر بیست اسم جولان دهد؟ در حال حاضر و در پایان نیم فصل اول، تیم های اول و دوم لیگ برترفوتبال ما، چه تیم هایی هستند ؟سایپا و استقلال. در اولی علی دایی و در دومی صمد مرفاوی دو مربی جوان، جسور و پرانرژی که خود بازیکنان برجسته ای بوده اند فعالیت می کنندو بسیار هم موفق عمل کرده اند. مطمئن باشید که از میدان دهی به جوانان هیچ کس ضرر نمی کند.فراموش نکنیم که مربیگری در فوتبال حرفه ای ، یکی از سخت ترین شغل های دنیاست ونیاز به نیروهای جوان، با حوصله و شجاع دارد.
اسپادانا: از تیم ملی  و حضور آن در جام جهانی 2006 آلمان بگوئید؟
افاضلی: جام جهانی آوردگاه قوی ترین و بهترین تیم های ملی فوتبال دنیاست . همه تیم هایی که به مرحله نهایی این جام صعود می کنند، تلاش خودر ا به کار می بندند تا حضوری مؤثر و شایان توجه در این رقابت ها که هر 4 سال یک بار امکان شرکت در آن هست داشته باشند واین مسئله به خصوص در مورد تیم های طراز اول دنیا، به روشنی نمود دارد.البته ممکن است شگفتی هایی هم رخ دهد ولی استمرار نخواهد داشت. در مورد تیم ملی ایران هم ، اکثریت مردم فکر می کردند تیم ما بایستی در برابر مکزیک ، پرتغال ، و آنگولا پیروز شود یا این که با پرتغال تساوی کرده و مکزیک و آنگولا را شکست دهد و بدست آوردن چنین نتیجه ای حتی در مرحله اول کارآسانی نیست . پرتغال و مکزیک همیشه و به ویژه در سالهای اخیر از بهترین تیم های فوتبال جهان بوده اند. هرچند که تیم ملی ما نیز در آمادگی کامل قرار نداشت و چند مهره کلیدی تیم ما همچون علی کریمی با آسیب دیدگی، پابه کارزار جام جهانی گذاشتند.
بازیکنان تیم ملی از نظر بدنی نیز در شرایط ایده آلی قرار نداشتند و همگی مشاهده کردید که تیم ایران هرچند بهترین بازی خود را در نیمه اول برابر تیم ملی مکزیک در دیدار اول انجام داد، ولی از دقیقه 60 به بعد توان برابری با مکزیک را حداقل از لحاظ جسمانی نداشت . به هر حال مکزیک و پرتغال تیم های کاملاً حرفه ای هستند و همگی دیدیم که در دیدارهای مرحله بعدی چگونه بازی کردند.
اسپادانا: در مجموع سطح بازیهای این جام جهانی اخیر را به نسبت قبل چگونه ارزیابی کردید؟
افاضلی : من همین سؤال شما را از خوزه مورینیو مربی تیم چلسی که درجام جهانی 2006 آلمان مشاور تیم ملی آنگولا بود پرسیدم و اوگفت که: چون  تیم های ملی فرصتی برای کارکردن روی تاکتیک ها و سیستم های جدید ندارند، مربیان تیم های ملی کشورهای مختلف قادر نیستند که دیدگاه های خود را در این مسابقات ارائه دهند.
این گفته مورینیو بسیار روشن است، چرا که اردوها و تمرینات تیم های ملی بعد از پایان مسابقات فشرده لیگ های مختلف کشورها آغاز می شود و بازیکنان همگی با خستگی و مصدومیت های جزئی و کلی به تیم های ملی می پیوندند. به همین دلیل است که در فرصت کوتاهی که تا شروع جام جهانی باقی می ماند، زمان کافی برای ارائه و انجام کارهای جدید نیست و تنها می توان با برنامه ریزی و سازماندهی تمرینات اردویی و دیدارهای تدارکاتی ، بازیکنان را به یک هماهنگی نسبی رساند.
برای وارد کردن هر دیدگاه جدیدی در یک تیم، بایستی طبق قانون شرطی عملی کرد.اما مربیان تیم های ملی چنین زمانی را در اختیار ندارند. اگر به عنوان مثال بازیکنان تیم ملی هفت ماه کنار یکدیگر باشند ، قادر خواهند بود فوتبالی بازی کنند که به هیچ وجه با آن چه در جام جهانی می بینیم  قابل  مقایسه نیست و شرایط به طورکامل فرق خواهد کرد اما مشکل این جاست که چنین فرصتی هیچ وقت پیدا نمی شود . مورینیو اعتقاد داشت که برای دیدن تاکتیک های جدید، باید مسابقات باشگاه های اروپا را مد نظر داشت. و با توجه به این که رقابت های لیگ های حرفه ای دنیا هر سال فشرده تر می شوند ، به خوبی مشخص است که بازیهای جام جهانی به نسبت قبل افت کیفیت داشته اند. به خصوص در حیطه اندیشه های تهاجمی . به طور کل تیم های ملی شرایط تیم بودن را کمتر دارند.
اسپادانا:به نظر شما که یک آنالیزور حرفه ای هستید، سیستم 2-4-4 دفاع خطی مدرن، پایان بحث سیستم ها در فوتبال محسوب می شود؟
افاضلی: چنین مسأله ای ممکن نیست و هرگز رکود در سیستم ها به وجود نمی آید. چرا که با پیوستن مربیان جدید و جوان به تیم های مختلف دنیا، سیستم ها و یا نوع نگرش  و اجرای سیستم ها تغییر می کنند و هر کس دیدگاه جدیدی را ابداع می کند.
به عنوان نمونه مورینیو را مثال می زنم . او که تا چند سال پیش در پرتغال یک مترجم  بود، اکنون یکی از مربیان صاحب سبک دنیای فوتبال است که تلفیقی از قدرت و تاکتیک را در پورتو و سپس چلسی اجرا کرده و یک ایده کاملاً مدرن را پیش برده است. یا در تیم بارسلونا اسپانیا، ترکیبی از تاکتیک و تکنیک  را ملاحظه  می کنیم یا بایرن مونیخ که با تزهای ماگات، درحال حاضر دیدگاه قدرتی را پیاده می کند. به طور کلی باشگاه های معروف جهان زمانی به سراغ یک مربی می روند که به سبک آن مربی احتیاج داشته باشند. مثلاً اوتمارهیتسفیلد یک مربی روان شناس بود که با دیدگاه روان شناسی بایرن مونیخ را به موفیقت هایی رساند ولی هنگامی که چنین روشی دیگر جوابگو نشد ، باشگاه بایرن مونیخ به فیلیکس ماگات روی آورد که یک مربی سختگیر در تمرینات و دارای ایده نظم و انضباط و سخت کوشی است و قدرت بدنی و دوندگی را اصل کار تیمی خود قرار می دهد. در حال حاضر هم می بینیم که سقف ماگات نیز در بایرن مونیخ پر شده است و به زودی به سراغ یک مربی تاکتیکی یا تئوریسین خواهند رفت تا بتوانند به آن چه دارند چیزی را اضافه کنند.
به هر حال هر سیستمی براساس دو مبنا دچار ضعف خواهد شد. یکی این که خود آن آرایش ذاتاً دارای نقاط ضعف و قوتی است که در شکلها و مراحل مختلف نمود بیرونی خواهد داشت و دیگر  این که، نفرات و بازیکنانی که هر ساله وارد تیم ها می شوند ، با توجه به ضعف هایی که دارند و آن ها را با خود به یک تیم می آورند، سیستم را دچار ضعف و وقوت می کنند. به همین دلیل است که باشگاه های معروف دنیا برای خرید یک بازیکن جدید، همه جوانب و قابلیت های آن بازیکن را می سنجند.
اسپادانا: به نظر شما مورینیو ،قاتل روح زیبایی و شور هنری فوتبال نیست؟
افاضلی: متوجه منظورتان هستم و آن را هم قبول دارم . به هر حال هر مربی بزرگی دارای سبک و روشی است. به عنوان مثال کرویف طرفدار و اجرا کننده فوتبال هنری است ولی مورینیو چنین اعتقادی را مطلقاً نداشته و برای او زیبایی فوتبال اهمیت چندانی ندارد . اما فراموش نکنیم که او یک نتیجه گرای حرفه ای و فوق العاده است. به هر حال همین تفاوت سبک ها و دیدگاه هاست که باعث می شود فوتبال همواره پویایی خود را حفظ کرده و هرگز نمیرد.  هرچند که این روزها همه مربیان سعی دارند تا با تلفیقی از روش های مختلف، به موفقیت برسند.
اسپادانا: در مورد  سبک های ویژه هر تیم چه نظری دارید؟
افاضلی: سبک بازی هر تیم، به نوع نفراتی که در آن تیم بازی می کنند باز می گردد . در حقیقت استراتژی و نیروی انسانی تیم ها هستند که سبک آن تیم را مشخص می کنند. به هرحال این که، چه ابزاری در اختیار شماست مسأله مهمی است . در هر حال کار اصلی یک مربی فوتبال، حداکثر کردن نقاط  مثبت و حداقل کردن نقاط منفی یک تیم است.
اسپادانا: آقای افاضلی به فوتبال داخلی بازگردیم ، مایلم نظر شما را در مورد بحران عدم نتیجه گیری تیم فوتبال ذوب آهن اصفهان در نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال ایران بدانم؟
افاضلی: من چند بازی این تیم را دیده ام ، به خصوص بازی با تیم فوتبال پاس در ورزشگاه دستگردی که با نتیجه 1 بر 1 و با گل تیم ذوب آهن در وقت های  اضافه بازی تمام شد. آنچه بیش از هرچیز دیگر در این تیم جلوه می کرد ، عدم اعتماد به نفس و استرس بود. در حقیقت ذوب آهن به دنبال نتیجه مساوی و کسب یک امتیاز به میدان آمده بود. آن ها تا هنگامی که گل پاس به ثمر نرسیده بود به اصطلاح مربیان بازی را خفه کرده بودند و وقتی عقب افتادند تازه به این نتیجه رسیدند که چون در حال باختن هستند باید حمله کرده و به مساوی و تک امتیاز دست پیدا کنند.
چنین شیوه تفکری ، به خاطر همین عدم اعتماد به نفس و ترس از شکست است و به همین دلیل ، مهاجمان این تیم  در هر بازی ، موقعیت های صددرصدی بسیاری را از دست می دهند. البته باید بگویم که رسول کربکندی مربی کاربلدی است که در زمینه روان شناسی هم قابلیت های خوبی دارد ولی به هر حال وقتی یک مربی مدت زیادی با یک تیم سر کند ، شگردهای روحی و روانی او هم آرام آرام اثر مثبت خود را از دست خواهدداد .اما من معتقدهستم که بهترین شخص برای کار روحی و روانی روی یک تیم، خود سرمربی آن تیم است. چرا که بازیکنان فوتبال همیشه سرمربی را به عنوان نفر اول و همه کاره تیم می شناسند و حرف و نظر سرمربی برای آن ها از اهمیت اصلی برخوردار است.
در هر حال به نظر من این تیم در نیم فصل دوم نتایج بهتری را کسب خواهد کرد ولی آنها باید سعی کنند همیشه یک روند ثابت داشته باشند . در نیم فصل اول ، ذوب آهن تیم پر نوسانی بود و چنین شرایطی برای تیم فوتبال حتی بدتر از تیمی است که پیاپی شکست می خورد .
اسپادانا:تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان را در این فصل چگونه دیده اید؟

>سپاهان در فصل جاری ،از لحاظ مهره تیم خوبی را تدارک دیده است .لوکا و ابراهیم زاده نیز مربیان با تجربه ای هستند اما تا به حال که نیم فصل مسابقات لیگ برتر به پایان رسیده است ،هر چنداز نظرنتیجه در شرایط مناسبی قرار گرفته اند،ولی آنها نیز دچار افت و خیز فراوانی هستند و نتوانسته اند بازیهایی در خور نام این تیم و به عنوان تیمی که یکی از نمایندگان فوتبال ایران در جام باشگاه های آسیا است عمل کنند .

اسپادانا: آقای افاضلی، با توجه به اینکه فوتبال نه یک ورزش صرف ، که تلفیقی از همه عناصر زندگی و به قولی پدیده بزرگ قرن بیستم و قرن حاضر است، نظر خود را به عنوان یک مربی فوتبال، در ارتباط با شغل مربیگری فوتبال بیان کنید؟
افاضلی: من هم به سهم خود، از سرویس فوتبال خبرگزاری اسپادانا، به خاطر این مصاحبه که برای من نیز جذابیت خاصی داشت تشکر می کنم و در مورد سؤال آخر شما جمله ای از بلاژویچ را نقل می کنم ، بلاژویچ در پاسخ به چنین سؤالی گفت: مربی ها دو جورند ، اون هایی که اخراج شده اند واون هایی که در حال اخراج هستند...................؟!
و این حقیقت  تلخ، اما واقعی مربیگری فوتبال است.
انتهای پیام.

 
۴:۴۵ بعدازظهر ۱۳۸۵/۱۰/۲۳
 
 
home I news I resume I picture gallery I links I contact human